Adresser till vårdnadshavare – vårdnadshavare i Sverige
Adressregister · Vårdnadshavare

Adresser till vårdnadshavare

Nå vårdnadshavare till barn i en specifik åldersgrupp — ett av de mest träffsäkra urvalssätten för marknadsföring mot barnfamiljer.

2 000 000+ vårdnadshavareBarnets ålder valbarFolkbokföring-baserat

Kort svar

Söker ni adresser till vårdnadshavare? Nå vårdnadshavare till barn i en specifik åldersgrupp — ett av de mest träffsäkra urvalssätten för marknadsföring mot barnfamiljer. Vi tar fram urvalet efter era kriterier, levererar i Excel eller CSV och fakturerar bara de poster som ingår i filen. Leverans sker normalt inom 1–2 arbetsdagar.

  • 1 200 000+ vårdnadshavare
  • Barnets ålder som filter
  • NIX-validerat
Kontakt

Begär offert

Berätta kort vad ni söker så återkommer vi inom 1 arbetsdag med pris och förslag på urval.

Vi använder dina uppgifter enbart för att svara på din förfrågan.

Om registret

Fakta & fördelar

Att rikta sig till vårdnadshavare baserat på barnets ålder är ett av de effektivaste sätten att nå rätt person vid rätt tidpunkt. En förälder till ett nyfött barn har helt andra behov än en förälder till en tonåring. Vårt register låter er filtrera på barnets födelseår för maximalt träffsäker kommunikation.

Registret bygger på folkbokföringen och innehåller vårdnadshavarens namn, postadress, e-postadress (där tillgänglig) och barnets ålder. Används flitigt av skolor, idrottsförbund, kommuner och företag inom barn- och ungdomssegmentet.

Åldersfiltrering på barnet – Adresser till vårdnadshavare

Åldersfiltrering på barnet

Välj exakt vilken åldersgrupp barnets ålder ska tillhöra — 0–2, 3–6, 7–12 eller 13–18 år — för maximal kampanjrelevans.

En eller båda föräldrarna – Adresser till vårdnadshavare

En eller båda föräldrarna

Välj om ni vill adressera till en eller båda vårdnadshavarna i hushållet beroende på er kampanjs behov.

Folkbokföring-baserat – Adresser till vårdnadshavare

Folkbokföring-baserat

Dagsaktuella uppgifter direkt från Skatteverkets folkbokföring via SPAR — minimal returfrekvens.

Leverans

Leveransformat & leveranstid

Leverans av adresser till vårdnadshavare sker i Excel-format. Microsoft Excel är mycket användbart för att organisera och strukturera data i tabellform. Du kan enkelt sortera, filtrera och sammanfatta data, vilket är särskilt värdefullt för stora datamängder. Leveranstid 1–2 arbetsdagar.

Vill man ha leveransen i ett annat format — textfil, CSV eller liknande — talar ni bara om vilket format ni vill ha adressregistret i så löser vi det. Det går även bra att beställa färdiga adressetiketter med namn och adress färdigtryckta, redo att klistras på era utskick.

Köpguide

Viktigt att tänka på när du köper adresser till vårdnadshavare

Sex faktorer som avgör om kampanjen blir lyckad. Vi hjälper er gärna att tänka igenom urvalet innan beställning.

  1. 01

    Målgruppssegmentering

    Definiera exakt vilken typ av vårdnadshavare du vill nå. Ju mer specifikt urval, desto högre svarsfrekvens och lägre kostnad per kontakt.

  2. 02

    Geografisk precision

    Välj stad, region eller specifika postnummer där vårdnadshavare finns representerade. Lokala kampanjer presterar nästan alltid bättre än rikstäckande.

  3. 03

    Säsongsanpassning

    Planera utskicket när vårdnadshavare är som mest mottaglig. Tajming kan vara skillnaden mellan ett mediokert och ett mycket lyckat resultat.

  4. 04

    Kanalval

    E-post, post eller telefon — välj kanal utifrån kampanjens mål, budskapets komplexitet och målgruppens preferens. Kombinationer fungerar ofta bäst.

  5. 05

    Val av leverantör

    Hög datakvalitet och transparent källredovisning är avgörande. Ett billigt men föråldrat register kostar i längden mer än ett dyrare och aktuellt.

  6. 06

    Mätning och uppföljning

    Analysera respons, konvertering och ROI efter varje utskick. Lärdomarna optimerar nästa köp av adresser och gör marknadsföringen mer kostnadseffektiv.

Sammanfattningsvis: ett lyckat köp av adresser till vårdnadshavare bygger på rätt målgrupp, rätt geografi, rätt tajming och rätt kanal — i kombination med en seriös leverantör och tydlig uppföljning. När alla delarna är på plats blir adressregistret en av de mest kostnadseffektiva marknadsföringsinvesteringar ni kan göra.

Fördjupning

Allt om adresser till vårdnadshavare

Vad är adresser till vårdnadshavare?

Behovet av adresser till vårdnadshavare ser olika ut för varje avsändare, därför sätter vi samman urvalet efter ert syfte innan filen levereras.

Underlaget hämtas från SPAR och folkbokföringens hushållsdata. Filen levereras med fält som hushållets adress, antal barn, barnens födelseår samt vårdnadshavarnas namn — ni väljer själva vilka kolumner som ska ingå så att importen till ert CRM eller utskickssystem blir friktionsfri.

Så väljer ni rätt urval av vårdnadshavare

Ni kan segmentera på barnens ålder, antal barn i hushållet, boendeform och geografi. Ju tydligare ni beskriver vem ni vill nå, desto mindre och mer lönsamt blir urvalet.

Ett brett 'barnfamiljer'-urval är nästan alltid för trubbigt; åldersspannet på barnen är det som styr relevansen. Arbetsgången är enkel: förfrågan, urvalsförslag med volym och pris, ert godkännande och därefter leverans. Inget abonnemang, ingen bindningstid och inget krav på minsta orderstorlek utöver vår minimidebitering.

Aktualitet, källor och kvalitetssäkring

Barnfamiljers behov ändras år för år — ett register byggt på födelseår gör att erbjudandet kommer i rätt livsfas. Därför uppdateras registret löpande och varje leverans märks med datum för senaste uppdatering.

Innan filen lämnar oss körs den genom dubblettkontroll, adressvalidering och NIX-screening. Vi tar också bort poster med reklamspärr och skyddad identitet.

Kanaler och nästa steg

Adresser till vårdnadshavare fungerar för adresserad direktreklam och e-post till hushållet. Vi levererar i Excel eller CSV med den teckenkodning ni behöver, och kan dela upp filen per region eller kampanjomgång om ni kör i etapper.

Vi hjälper gärna till att räkna på flera alternativa urval så att ni kan jämföra volym och pris innan ni bestämmer er.

Relaterade register

Arbetar ni med vårdnadshavare kombineras det här registret ofta med adresser till barnfamiljer, adresser till skolor, adresser till privatpersoner, adressregister och ungdomar adresser. Vi kan sätta samman flera register i samma leverans och rensa dubbletter innan ni får filen.

Användningsområden

Så används adresser till vårdnadshavare

Våra kunder använder adresser till vårdnadshavare för att nå rätt målgrupp i rätt ögonblick. Oavsett om syftet är försäljning, marknadsundersökning eller inbjudningar fungerar registret som ett färdigt underlag — redo att importeras direkt i ert CRM, utskickssystem eller marknadsverktyg.

  • Leksaker, kläder, böcker och prenumerationer för familjer
  • Försäkringar och sparande riktat till barn
  • Fritidsaktiviteter, läger och kursverksamhet
  • Lokala erbjudanden från restauranger, kläd- och leksaksbutiker
Datakvalitet

Aktuell, validerad och GDPR-säker data

Vi uppdaterar våra register kontinuerligt mot Bolagsverket, SCB, Lantmäteriet, SPAR och andra officiella källor. Varje leverans innehåller en aktualitetsstämpel och dokumentation om hur urvalet är framtaget — så att ni alltid kan styrka laglig grund enligt GDPR.

Det här ingår

  • Excel- eller CSV-fil — färdig att importera direkt
  • Postadress, e-postadress och telefonnummer där det är tillgängligt
  • NIX-screenade telefonnummer och adresser inför leverans
  • Dokumentation av källa och uppdateringsdatum
  • Personlig rådgivning kring urval och målgrupp
Kampanjguide

Så skapar du en lyckad kampanj mot vårdnadshavare

01Känn din målgrupp väl

Allt börjar med en gedigen förståelse för vårdnadshavare. Vilka utmaningar har de i vardagen? Vilka inköpsbeslut fattar de och i vilken takt? Ju mer ni vet om er målgrupp desto vassare blir både segmentering, budskap och erbjudande. Lägg tid på research innan ni går ut med kampanjen.

02Fokusera på värde och nytta

Vårdnadshavare bryr sig i första hand om vad ni kan göra för dem — inte om er produkts tekniska specifikationer. Formulera budskapet utifrån konkret nytta: tid sparad, pengar besparade, problem lösta. Värdet ska vara tydligt redan i ämnesraden eller på kuvertets framsida.

03Skapa trovärdighet

Trovärdighet byggs av tre saker: kundreferenser, transparent prissättning och tydlig avsändare. Inkludera gärna ett kort citat från en nöjd kund, en garanti och en konkret kontaktperson. Anonyma erbjudanden hamnar oftast i papperskorgen.

04Anpassa ton och stil

Tonen ska matcha mottagaren. En kampanj mot vårdnadshavare fungerar bäst när språket speglar deras vardag och referensramar. Undvik onödigt formellt språk om målgruppen är vana vid en rakare, mer direkt stil — och tvärtom när situationen kräver det.

05Tajma kampanjen rätt

Säsong, branschhändelser och budgetcykler påverkar mottagligheten kraftigt. Många målgrupper har tydliga köpfönster under året; för vårdnadshavare kan det handla om allt från årsstämmor och budgetperioder till säsongstoppar. Planera utskicket så att det landar i rätt veckor.

06Välj rätt kanaler

Kombinera gärna online och offline. Ett fysiskt utskick följt av ett e-postutskick veckan därpå höjer kännedom och svarsfrekvens markant. Telefonuppföljning på de varmaste leadsen lyfter konverteringen ytterligare.

07Ha en tydlig CTA

Gör det enkelt att agera. En enda, tydlig handling — boka möte, ladda ner, ring oss, beställ prov — fungerar nästan alltid bättre än flera konkurrerande val. Placera CTA:n både i början och slutet av utskicket.

08Mät och optimera

Sätt upp mätpunkter innan kampanjen går ut: öppningar, klick, svar, konverteringar och slutligt försäljningsvärde. Använd lärdomarna för att förfina nästa segment och nästa budskap. Direktmarknadsföring blir snabbt bättre när varje kampanj bygger på den föregående.

Geografisk täckning

Adresser till vårdnadshavare — beställ för hela Sverige

Adresser till vårdnadshavare går att beställa i följande områden:

Ale, Alingsås, Alvesta, Aneby, Arboga, Arjeplog, Arvidsjaur, Arvika, Askersund, Avesta, Bengtsfors, Berg, Bjurholm, Bjuv, Boden, Bollebygd, Bollnäs, Borgholm, Borlänge, Borås, Botkyrka, Boxholm, Bromölla, Bräcke, Burlöv, Båstad, Dals-Ed, Danderyd, Degerfors, Dorotea, Eda, Ekerö, Eksjö, Emmaboda, Enköping, Eskilstuna, Eslöv, Essunga, Fagersta, Falkenberg, Falköping, Falun, Filipstad, Finspång, Flen, Forshaga, Färgelanda, Gagnef, Gislaved, Gnesta, Gnosjö, Gotland, Grums, Grästorp, Gullspång, Gällivare, Gävle, Göteborg, Götene, Habo, Hagfors, Hallsberg, Hallstahammar, Halmstad, Hammarö, Haninge, Haparanda, Heby, Hedemora, Helsingborg, Herrljunga, Hjo, Hofors, Huddinge, Hudiksvall, Hultsfred, Hylte, Håbo, Hällefors, Härjedalen, Härnösand, Härryda, Hässleholm, Höganäs, Högsby, Hörby, Höör, Jokkmokk, Järfälla, Jönköping, Kalix, Kalmar, Karlsborg, Karlshamn, Karlskoga, Karlskrona, Karlstad, Katrineholm, Kil, Kinda, Kiruna, Klippan, Knivsta, Kramfors, Kristianstad, Kristinehamn, Krokom, Kumla, Kungsbacka, Kungsör, Kungälv, Kävlinge, Köping, Laholm, Landskrona, Laxå, Lekeberg, Leksand, Lerum, Lessebo, Lidingö, Lidköping, Lilla Edet, Lindesberg, Linköping, Ljungby, Ljusdal, Ljusnarsberg, Lomma, Ludvika, Luleå, Lund, Lycksele, Lysekil, Malmö, Malung-Sälen, Malå, Mariestad, Mark, Markaryd, Mellerud, Mjölby, Mora, Motala, Mullsjö, Munkedal, Munkfors, Mölndal, Mönsterås, Mörbylånga, Nacka, Nora, Norberg, Nordanstig, Nordmaling, Norrköping, Norrtälje, Norsjö, Nybro, Nykvarn, Nyköping, Nynäshamn, Nässjö, Ockelbo, Olofström, Orsa, Orust, Osby, Oskarshamn, Ovanåker, Oxelösund, Pajala, Partille, Perstorp, Piteå, Ragunda, Robertsfors, Ronneby, Rättvik, Sala, Salem, Sandviken, Sigtuna, Simrishamn, Sjöbo, Skara, Skellefteå, Skinnskatteberg, Skurup, Skövde, Smedjebacken, Sollefteå, Sollentuna, Solna, Sorsele, Sotenäs, Staffanstorp, Stenungsund, Stockholm, Storfors, Storuman, Strängnäs, Strömstad, Strömsund, Sundbyberg, Sundsvall, Sunne, Surahammar, Svalöv, Svedala, Svenljunga, Säffle, Säter, Sävsjö, Söderhamn, Söderköping, Södertälje, Sölvesborg, Tanum, Tibro, Tidaholm, Tierp, Timrå, Tingsryd, Tjörn, Tomelilla, Torsby, Torsås, Tranemo, Tranås, Trelleborg, Trollhättan, Trosa, Tyresö, Täby, Töreboda, Uddevalla, Ulricehamn, Umeå, Upplands-Bro, Upplands Väsby, Uppsala, Uppvidinge, Vadstena, Vaggeryd, Valdemarsvik, Vallentuna, Vansbro, Vara, Varberg, Vaxholm, Vellinge, Vetlanda, Vilhelmina, Vimmerby, Vindeln, Vingåker, Vårgårda, Vänersborg, Vännäs, Värmdö, Värnamo, Västervik, Västerås, Växjö, Ydre, Ystad, Åmål, Ånge, Åre, Årjäng, Åsele, Åstorp, Åtvidaberg, Älmhult, Älvdalen, Älvkarleby, Älvsbyn, Ängelholm, Öckerö, Ödeshög, Örebro, Örkelljunga, Örnsköldsvik, Östersund, Österåker, Östhammar, Östra Göinge, Överkalix, Övertorneå, Blekinge län, Dalarnas län, Gotlands län, Gävleborgs län, Hallands län, Jämtlands län, Jönköpings län, Kalmar län, Kronobergs län, Norrbottens län, Skåne län, Stockholms län, Södermanlands län, Uppsala län, Värmlands län, Västerbottens län, Västernorrlands län, Västmanlands län, Västra Götalands län, Örebro län, Östergötlands län, Norrland, Småland, Mälardalen och Sverige.

FAQ

Vanliga frågor

Kontakt

Begär offert

Berätta kort vad ni söker så återkommer vi inom 1 arbetsdag med pris och förslag på urval.

Vi använder dina uppgifter enbart för att svara på din förfrågan.

Relaterade register

Fler register hos Adressleverantören